Jenkova nagrada

PET NOMINIRANIH PESNIŠKIH ZBIRK,
PET ODLIČNIH PESNIŠKIH KNJIG

Jenkova nagrada je ena najuglednejših slovenskih literarnih nagrad, stanovska nagrada, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Prvi Jenkov nagrajenec je bil leta 1986 Niko Grafenauer.

• 2017 – Veronika Dintinjana, V suhem doku
  • 1988 – Tomaž Šalamun, Mera časa
  • 1987 – Veno Taufer, Vodenjaki
  • 1986 – Niko Grafenauer, Palimpsesti

Veronika Dintinjana, prejemnica Jenkove nagrade 2017, foto © Jože Suhadolnik.

Datoteka:

Stritarjeva nagrada

je nagrada Društva slovenskih pisateljev za literarno kritiko, s katero želi Društvo opozoriti na mlada, obetavna kritiška peresa.

Nagrada je bila ustanovljena na pobudo Vitala Klabusa, ime ji je dal pesnik Veno Taufer. Namenjena je mladim, obetavnim kritiškim avtoricam in avtorjem, ki s svojim pisanjem in prodornim ocenjevanjem literarnih del vstopajo na področje kulturnega ustvarjanja in ga s svojo poglobljeno oceno pomembno sooblikujejo. V dobi, ko imamo vtis, da je tradicionalni stanovitni človek že zastarel, ker živimo izrazito horizontalno in smo nenehno podvrženi informativnim dražljajem, fizični svet človekovih čustev in njegovo eksistenco pa nadomešča tehnična ekranizacija, je kritiška misel, posvečena literarnemu in kulturnemu ustvarjanju, dragocena in hvaležna. Razmišljajočim mladim osebam, ki zastavljajo svoje pero za tehtno oceno na področju književnosti, z namenom, da bi ob srečevanju z avtorskimi deli vsi nekaj pridobili, želi biti Stritarjeva nagrada tudi strokovna potrditev in spodbuda, da nagrajenec ali nagrajenka s to dejavnostjo nadaljuje. Josip Stritar (1836 – 1923) je s svojimi znamenitimi Kritiškimi pismi (1867/68) in razlago Prešernove poezije, v kateri je prepoznal vrhunsko kvaliteto in jo postavil enakovredno ob bok največjim evropskim dosežkom, primeren zgled in opora za kritiško ustvarjanje svetovljanskega nadiha. V današnjem času, ko se zdi, kakor bi ne bili več pripadniki nekega rodu in kraja, ampak »nadmoderni« nomadi na informativni mreži, brez svojega središča, je pomembno, da mlada kritiška peresa, v srečevanju z literaturo, ohranjajo zavest o duhovnih vrednotah, estetski govorici in dostojanstvu človeka, ki nam jih posreduje umetnost. V Stritarjevem duhu nagrada potrjuje tudi zavedanje ter izkušnjo slovenske literature, da ljudje pripadamo svojim malim domovinam, a smo hkrati državljani skupnega, planetarnega sveta.

Dr. Igor Škamperle

Maja Šučur, prejemnica Stritarjeve nagrade za leto 2017

Datoteka:

Desetnica

Desetnica je nagrada za otroško in mladinsko književnost, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev za uveljavljanje izvirnega otroškega in mladinskega leposlovja znotraj Društva slovenskih pisateljev kakor tudi v širši javnosti.

Nagrada je namenjena širšemu priznavanju ter uveljavljanju otroške oziroma mladinske literature v stanovski organizaciji, literarnokritiški stroki in javnosti. Izvirna otroška in mladinska literarura je že dolga desetletja na visoki ravni ter sodi med najbolj brano domače leposlovje. Obenem pomeni temelj oblikovanja bralnih navad in ljubezni do branja. Potreba po stanovski nagradi je povsem razumljiva, saj pomeni enega osnovnih korakov do dokončnega izenačevanja statusa mladinske literature z nemladinsko, tako znotraj Društva slovenskih pisateljev kot v širši javnosti.

Nagrado Desetnica za najboljše otroško in mladinsko delo v poeziji ali prozi Društvo slovenskih pisateljev podeljuje vsako leto v mesecu maju za obdobje zadnjih treh let izključno članom Društva slovenskih pisateljev, ki ustvarjajo v slovenskem jeziku. Nagrado podeli na podlagi izboora, ki ga pripravi strokovnjak za mladinsko književnost, o izboru pa odloča pet- do sedemčlanska žirija v sestavi mladinskih in nemladinskih avtorjev, ki so izključno člani Društva slovenskih pisateljev. Nihče od članov žirije hkrati s svojim delom ne more sodelovati v izboru ali se potegovati za nagrado.

• 2017 – Vinko Möderndorfer, Kit na plaži
  • 2016 – Marjana Moškrič, Sanje o belem štrpedu